Potrebujete poradiť? 0917 446 827
Vyskúšajte konzultáciu zdarma

Konzultácie pred vyšetrením vám poskytneme zdarma. Stačí nás kontaktovať.

Encyklopédia

Encyklopédia najpoužívanejších výrazov v plastickej chirurgii.

A

Opuchnuté miesto, ktoré obsahuje hnis a vzniká v rôznych častiach tela na základe hnisavých infekčných ochorení, respektíve ako obranná reakcia organizmu na prítomnosť cudzieho materiálu v tele pacienta.

Procedúra plastickej chirurgie, počas ktorej sa odstráňujú nežiadúce tukové ložiská a prevísajúca kožu v oblasti brucha. Jej cieľom je dosiahnutie plochejšieho brucha a pevnejšej brušnej steny, čo často zahŕňa chirurgické spevnenie rozostúpených brušných svalov a premiestnenie pupka.

Látka používaná v čase operácie, ktorá umožňuje to, aby pacient počas operácie necítil bolesť. Delí sa na lokálnu anestéziu, ktorá dočastne znecitliví miesto, na ktorom sa vykonáva chirurgický zákrok a celkovú anestéziu, počas ktorej je pacient v dočasnom umelom spánku, narkóze.

Lekár špecialista, ktorý má oprávnenie podávať pacientovi anestetikum na začiatku operácie, taktiež kontroluje jeho hladinu a v prípade celkovej anestézie má po uplynutí zákroku za úlohu bezpečne pacienta prebrať z umelého spánku ( narkózy). Anesteziológ je prítomný na operačnej sále počas celého trvania zákroku.

Implantáty v tvare slzy, ktoré umožňujú prirozenejší vzhľad ako tradičné okrúhle implantáty. Využívajú sa pri operáciach prsníkov a pozadia.

Proti starnutiu.

Pigmentovaný dvorec okrúhleho tvaru, ktorý obklopuje bradavku.

Bylinka s antibakteriálnymi vlastnosťami, ktorá je častou súčasťou homeopatických prípravkov. Používanie homeopatických tabliet s obsahom arniky  sa odporúča pred operáciou ako prevencia a po operácii na zmiernenie opuchov a podliatín.

Je metóda liftingu používaná hlavne pri plastických operáciách tváre a krku, pri ktorej sa na nadvihnutie tkaniva využívajú nite, zvané aptos nite. V porovnaní s tradičným operačným druhom liftingu tváre a krku  si táto metóda nevyžaduje použitie skalpela, a tým pádom je šetrnejšia voči pokožke. Vo všeobecnosti sa využíva u pacientov s prvými príznakmi starnutia a výsledky tohto druhu liftingu nie sú dlhotrvajúce.

Rana, ktorá sa hojí bez komplikácií, t.z. nie je prítomný zápal.

Úbytok svalovej hmoty  v dôsledku svalovej neaktivity, podvýživy, respektíve  určitej choroby.

Umelé zväčšenie určitej časti tela použitím implantátov. Najznámejšími zákrokmi tohto druhu sú augmentácia pŕs alebo pozadia.

Liek, ktorý sa vo všeobecnosti využíva ako analgetikum s protizápalovými účinkami. Pred chirurgickým zákrokom sa jeho uržívanie neodporúča, pretože spôsobuje riednutie krvi, čo môže viesť k nadmernému krvácaniu po operácii.

Tiež známy ako  brachioplastika, predstavuje chirurgickú procedúru, ktorá má za cieľ odstrániť  ochabnutú kožu a nadmerný podkožný tuk z oblasti paží. Túto procedúru podstupujú ľudia, ktorých koža v oblasti ramien ochabla ako prirodzený prejav starnutia, respektíve dôsledkom úbytku telesnej hmotnosti.

Nachádzajúci sa v pazuchovej jamke.

B

Chirurgická procedúra odstránenia previsov  kože a nadmerného tukového tkaniva z oblasti viečok.

Tiež známy ako Arm lift, predstavuje chirurgickú procedúru, ktorá má za cieľ odstrániť  ochabnutú kožu a nadmerný podkožný tuk z oblasti paží. Túto procedúru podstupujú ľudia, ktorých koža v oblasti ramien ochabla ako prirodzený prejav starnutia, respektíve dôsledkom úbytku telesnej hmotnosti.

Tiež známy ako mastopexia,  je chirurgická procedúra modelácie tvaru a veľkosti prsníkov.

Brow lift je chirurgická procedúra nadvihnutia poklesnutého obočia.

Chirurgická procedúra, ktorej úlohou je odstrániť nežiadúcu ovísajúcu kožu a tým docieliť pevnejší vzhľad kože v oblasti pozadia.

C

Je stav umelo navodeného, kontrolovaného spánku, respektíve dočasného bezvedomia, ktoré je vyvolané podávaním narkotík. Využíva sa pri  invazívnych chirurgických zákrokoch, aby pacient necítil počas operácie žiadnu bolesť.

Obvod, rozsah.

D

Koža, pokožka.

Kožný.

Produkty kozmetickej chirurgie, ako napr. kyselina hyalurónová, ktoré sú aplikované do mäkkého tkaniva prostredníctvom inječkných vstrekov. Umožňujú odstránenie vrások, doplnenie objemu pokožky väčšinou v oblasti pier a líc , a taktiež sa využívajú na korekciu jaziev.

Chirurgické zbrúsenie kože. Kozmetický proces chirurgického zbrúsenia kože s cieľom vylepšiť vzhľad kože, vrások, jaziev alebo pigmentácie.

Vybočenie nosovej prepážky.

Cukrovka, chronické metabolické ochorenie prejavujúce sa zvýšenou hladinou cukru v krvi.

Človek trpiaci na cukrovkou.

Je stav oslabnutia a oddelenia sa priamych brušných svalov do strán v dôsledku veľkého vnútorného tlaku. Najčastejšie vzniká v období tehotenstva.

Forma odstraňovania tekutiny z operačných rán, rán po úraze, orgánov a telových dutín.

E

Elektrokardiografia je elektronické vyšetrenie srdca.

Je metóda vykonávania chirurgického zákroku, ktorá je v provnaní s tradičnou operáciou, kde sa určitá časť tela otvorí chirurgickým rezom omnoho šetrnejšia a menej invazívna. Endoskopická metóda sa v oblasti plastickej chirurgie  sa vykonáva s použítím prístroja endoskopu, ktorého súčasťou je mikroskopická kamera. Endoskop s kamerou sa zavedie pod kožu prostredníctvom zopár malých, nenápadných rezov, a vykoná sa potrebná korekcia. Výhodou endoskopického zákroku je šetrný prístup k pokožke a nenápadné výsledné jazvy.

Je upchanie cievy krvnou zrazeninou.

Tiež známy ako Blepharoplastika. Predstavuje chirurgickú procedúru odstránenia previsov  kože a nadmerného tukového tkaniva z oblasti viečok.

V medicíne vyrezanie.

F

Tiež známy ako Rhitidektómia alebo Lifting tváre je zákrok plastickej chirurgie, ktorý má za úlohu zmierniť známky starnutia tváre a minimalizovať vrásky nadvihnutím povolenej, ovisnutej kože.

Je jednou zo súčastí spojivového tkaniva, pripomínajúca pavučinu. Je to určitý obal svalov a vnútorných orgánov v ľudskom tele, ktorý plní ochrannú funkciu a tiež umožňujú prenos svalovej sily.

Neprirodzený kanál, ktorý vedie od abcesu v dutine smerom k povrchu kože.

G

Nadmerné zväčšenie prsníka u mužov. Chirurgický zákrok – Gynekomastia s rovnomenným názvom odstraňuje zväčšené prsné žľazy.

H

Hlboká venózna (žilová) trombóza. Vzniká vytvorením krvnej zrazeniny v jednej z hlbokých žíl v tele.

Je krvný výron/ podliatina, ktorá vzniká narušením, respektíve prasknutím krvnej cievy. Môže sa vytvoriť v určitom telesnom orgáne, tkanive, alebo priestore.

Červené krvné tkanivo, ktoré súčasťou okysličenej časti krvi. Má za úlohu prenos kyslíka z pľúc do ostatných orgánov tela vrátane kože.

Druh atypickej jazvy. V porovnaní s keloidom je hypertrofická jazva zväčša menšia, a po čase bledne. Taktiež nepresahuje obvod pôvodnej rany a  jej vzhľad sa v priebehu jedného až dvoch rokov môže zlepšiť.

I

Cudzorodý predmet, ktorý slúži na náhradu, alebo doplnenie určitého telesného orgánu, časti tela alebo  chýbajúceho tkaniva. V plastickej chirurgii sa implantáty využívajú dodanie objemu určitým častiam tela ako prsia, zadok, líca a podobne.

Vnútrožilový / vnútrožilová (napr. Injekcia).

Chirurgický rez kože.

Znak, stanovenie, určenie napr. postupu liečby.

Prenikajúci dovnútra organizmu.

J

Renomovaná značka inječných kožných výplní (kyselina hyalurónová).

Mladistvý, vyskytujúci sa v mladosti.

K

Chirurgická procedúra zodvihnutia vonkajšieho očného kútika, ktorá docieli efekt väčších a otvorenejších očí.

Tenká trubička, ktorá sa zavádza do tela  najčastejšie na zavádzanie respektíve odstránenie tekutín.

Srdcovo-cievne ochorenia.

Je atypický druh jazvy, ktorá sa tvorí dôsledkom nadmerného rastu jazvového tkaniva, ktoré presiahne obvod pôvodnej rany.

Proteínová látka, využívaná v kozmetickej chirurgii na výplň vrások formou injekčného vstrekovania.

Stlačenie, stisknutie.

Špeciálne vyvinuté elastické prádlo, ktoré sa používa v procese hojenia po chirurgických zákrokoch kde došlo k odstraňovaniu tuku/tkaniva ako napríklad po liposukcii a operácii previsu brušnej steny, respektíve po zákrokoch kde sa zväčšoval objem tkaniva použitím implantátov – napr. v oblasti pŕs, zadku. Kompresné prádlo  dodáva stabilitu oblasti tela, kde prebehol chirurgický zákrok, a tak dopomáha tomu, aby sa koža stiahla a znovu upla na sval. Taktiež pomáha modelovať nové kontúry tela.

Dedičná krvná choroba, pri ktorej abnormálny hemoglobín spôsobuje nefunkčnosť krvných buniek, čo vedie k anémii, tvorbe krvných zrazenín, bolesti kĺbov a duševnému útlmu.

Kožný.

Je to prírodná viskózna látka nachádzajúca sa v tele, ktorá plní účel maziva a je súčasťou spojivového tkaniva. V kozmetickej chirurgii sa využíva ako dermálna výplň vrások, doplnenie objemu pokožky väčšinou v oblasti pier a líc korekciu jaziev. Je tiež častou súčasťou prípravkov proti starnutiu pleti.

L

Latinské označenie veľkých, vonkajších pyskov ohanbia.

Latinské označenie malých, vnútorných pyskov ohanbia.

Procedúra intímnej plastickej chirurgie, ktorou sa redukuje veľkosť malých respektíve veľkých pyskov ženského ohanbia.

Uvoľnenie, povolenie, spadnutie kože čo je typickým príznakom starnutia respektíve po výraznom chudnutí.

Známy tiež ako neck lift, je procedúra plastickej chirurgie zameraná na omladenie krku zdvihnutím poklesnutej kože a prípadným odstránením prebytočnej kože v tejto oblasti. Týmto druhom zákroku sa rieši problém ovísajúceho podbradku (platyzmy).

Chirurgická procedúra zodvihnutia a/ alebo zväčšovania objemu vrchnej pery.

Chirurgická procedúra výplne vlastným tukom. Tuk je najprv odstránený pomocou liposukcie z jednej časti tela a následne využitý ako výplňový materiál v inej oblasti tela na zväčšenie  jej objemu respektíve na vyhladenie vrások.

Neinvazívna procedúra kozmetickej chirurgie, ktorá sa vykonáva vstrekovaním látky na rozpúšťanie tuku do rôznych oblastí, za účelom rozložiť tukové bunky.

Je nezhubný nádor, tuková hrčka.

Liposukcia je procedúra kozmetickej chirurgie, počas ktorej  sa odsávaním tuku odstraňujú nežiadúce tukové zásoby z určitej časti tela.

Tiež nazývaná SlimLipo je metóda liposukcie ( odsatia tuku) pomocou lasera a jeho vlnových dĺžok na rozpustenie tukových zásob.

Bezfarebná tekutina, ktorá sa vytvára z krvnej plazmy a prúdi v lymfatických cievach.

Lokálne umrtvenie určitej časti tela.

M

Nerakovinový (nezhubný) nádor.

Zariadenie na zachytenie röntgenového snímku prsníka (RTG) stlačením a sploštením prsníka.

Tiež známa ako Breast lift  je chirurgická procedúra modelácie tvaru a veľkosti prsníkov.

Značka pórovitých polyetylénových implantátov, ktoré naši chirurgovia využívajú pri zväčšovaní líc a brady.

Značka  silikónových gélových implantátov  tretej generácie, ktoré naši chirurgovia využívajú pri augmentácii prsníkov.

N

Týkajúci sa nosa a pier, napr. nasolabiálna vráska.

Je stav umelo navodeného, kontrolovaného spánku, respektíve dočasného bezvedomia, ktoré je vyvolané podávaním narkotík. Využíva sa pri  invazívnych chirurgických zákrokoch, aby pacient necítil počas operácie žiadnu bolesť.

Nutkanie na zvracanie.

Neck lift procedúra plastickej chirurgie zameraná na omladenie krku zdvihnutím poklesnutej kože a prípadným odstránením prebytočnej kože v tejto oblasti. Týmto druhom zákroku sa rieši problém ovísajúceho podbradku (platizmy).

Odumretie bunky, tkaniva alebo aj celej časti ľudského orgánu.

O

Procedúra plastickej chirurgie, počas ktorej sa odstráňujú nežiadúce tukové ložiská a prevísajúca kožu v oblasti brucha. Jej cieľom je dosiahnutie plochejšieho brucha a pevnejšej brušnej steny, čo často zahŕňa chirurgické spevnenie rozostúpených brušných svalov a premiestnenie pupka.

Plastická operácia, ktorou sa vykonáva korekcia odstávajúcich ušníc.

P

Zväčšenie pier pomocu mäkkého, solídneho silikonového implantátu.

Podkožný sval krku.

V oblasti medicíny znamená poklesnutie, spadnutie určítého orgánu, napríklad ptóza kože.

R

Druh odsávacej drenáže, ktorý slúži na odvádzanie tekutiny z operačných rán do sterilnej fľaše.

Predstavuje chirurgickú procedúru zmenšenia veľkosti prsníkov.

Stiahnutie sa, skrátenie kože.

Proces zotavovania sa po operácii.

Súvisiaci s nosom.

Procedúra kozmetickej chirurgie, ktorou sa vykonáva zmena tvaru a/alebo veľkosti nosa.

Tiež nazývaný Face lift, je zákrok plastickej chirurgie, ktorý má za úlohu zmierniť známky starnutia tváre a minimalizovať vrásky nadvihnutím povolenej, ovisnutej kože.

Röntgen je lekárske zariadenie používajúce elektromagnetické žiarenie na vytváranie snímok vnútorných orgánov a kostí.

S

Liečivo s utlmujúcim účinkom podávané pacientovi na upokojenie nervozity.

Lymfatická tekutina, ktorá sa občas v tele tvorí aj mesiac po operácii a vyteká z rany. Buď sa reabsorbuje sám, alebo ho z tela odstráni lekár respektíve zdravotná sestra pomocou ihly.

Druh rany v ktorej je prítomný zápal, ktorý sa prejavuje hnisaním.

Nosová prepážka.

Chirurgická procedúra úpravy nosovej prepážky, ktorá sa často vykonáva ako súčasť operácie nosa (rhinoplastika).

Metóda liposukcie (odsatia tuku) pomocou lasera a jeho vlnových dĺžok na rozpustenie tukových zásob.

Podkožný.

Medicínsky steh, šev, chirurgické zošitie rany pomocou špeciálnych ihiel a nití.

T

Chirurgická procedúra, ktorou sa rieši problém plešatenia transplantáciou vlasových štepov.

Chirurgická procedúra odstránenia prebytočnej, povolenej kože v oblasti stehien v dôsledku starnutia pokožky, alebo výrazného schudnutia.

Liposukčná technika, pri ktorej sa pred samotným odsatím tuku do oblastí s nežiadúcimi tukovými zásobami infiltruje tumesenčný roztok. Tento roztok má za úlohu lokálne znecitlivieť oblasť, v ktrorej sa vykoná liposukcia a tiež rozpustiť nadmerný telesný tuk, ktorý sa následne odstráni odsatím.

U

Ultrasonografia /Ultrazvuk. Lekárske testovacie zariadenie používajúce vysokofrekvenčné zvukové vlny na zobrazenie vnútorných štruktúr tela.

V

Chirurgická procedúra sterilizácie u mužov pri ktorej nie sú narušené pohlavné orgány.

Metóda liposukcie, ktorá využíva ultrazvukovú energiu na rozbitie tukových buniek a tiež na dosiahnutie efektu pevnejšej kože.

Týkajúci sa vnútorných orgánov.

Tuk obaľujúci vnútorné orgány. Je príznačný hlavne u mužov a jeho zvýšená hodnota môže viesť ku vzniku srdcovo-cievnych chorôb. Viscerálny tuk nie je možné odsať prostredníctvom liposukcie, dá sa regulovať iba úbytkom hmotnosti a zmenou životosprávy.

W

Liposukčná technika, ktorá využíva  vysokotlakový prúd tekutiny na rozbitie tukových buniek, pred samotným odsatím tuku. Táto metóda liposukcie je jednou z najšetrnejších súčasných metód odsatia tuku a je ju možné absolvovať v lokálnej anestéze.

Výživový doplnok, ktorý napomáha pri rekonvalescencii. Zmierňuje opuchy a modriny. Často používaný u pacientov po plastickej operácii.

Čas procedúry

Anestéza

Pobyt na klinike

Cenník

RADI VÁM PORADÍME

Neváhajte nás kontaktovať, konzultácie sú zdarma a sú nezáväzne

Odoslaním vyplneného formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov

Tieto stránky používajú cookies. Prečítajte si na čo používame cookies a tiež ako chránime osobné údaje.