Celulitída - problém väčšiny žien

Celulitída nie je len problémom žien s kilami navyše. V priemere, až 90% žien trpí týmto neestetickým problémom a väčšina z nich nevie, ako zmierniť jeho príznaky. Rady na odstránenie celulitídy, ktoré môžete kombinovať alebo sa zamerať len na jednu z nich.

ako-sa-zbavit-celulitidy.jpg

 

Čo je celulitída?

Celulitída, alebo aj slangovo nazývaná pomarančová koža vzniká premenami tukového tkaniva a buniek. Tieto premeny sú spôsobené lymfatickými zmenami. Ak organizmus nie je schopný zbaviť sa prebytočného odpadu, kyselín a toxínov vznikne už samotný problém, teda celulitída. 

Škodlivé látky v tukových bunkách sa ukladajú pod kožou, čoho následkom je naberanie na ich objeme. Tieto bunky následne vytvárajú kožný tlak a spôsobujú deformáciu povrchu pokožky, ktorá vytvára efekt pomarančovej kôry. Tento proces sa označuje aj ako lipohypertrofia, čo znamená neprimerané naberanie objemu tukového tkaniva.

pokožka s celulitídou

Vznik celulitídy však nemusí zapríčiňovať len tento proces. Existuje viacero faktorov, o ktorých ste možno ani nevedeli. 

 

Prečo trpím celulitídou?

Aj genetika do určitej miery ovplyvňuje vznik celulitídy. Je takmer isté, že ak niekto z vašej rodiny trpel celulitídou, objaví sa aj u Vás, nakoľko je dedičná. Genetické predispozície môžu byť ovplyvnené napríklad rýchlym metabolizmom, distribúciou podkožného tuku, krvným obehom a etnicitou. 

Hormonálne faktory zohrávajú významnú úlohu v procese tvorby celulitídy. Zmeny v hormónoch štítnej žľazy, estrogénu, či inzulínu môžu spôsobiť vznik celulitídy. Pri nižšej cirkulácii týchto hormónov dochádza aj k nižšiemu prívodu kyslíka k tukovým bunkám a to zapríčiňuje pomalšie zbavovanie sa odpadových látok z tela. Dochádza tak k prestavbe tukového tkaniva a výsledkom je už spomínaná pomarančová koža.
 

nedostatok tekutin vplyva na celulitidu

 

Nedostatok tekutín je tiež jedným faktorom pre vznik celulitídy. Ak nepríjimate dostatočné množstvo tekutín, odpadové látky sa z organizmu nevyplavia včas. Prísunom tekutín sa organizmus hydratuje a tým sa pokožka udržiava dlhodobo pevnejšia a pružnejšia. 

Pri vyššom veku je dvojnásobná pravdepodobnosť vzniku celulitídy, nakoľko už spomínané tekutiny nemajú tendenciu sa udržať v tele dlho.

V procese starnutia sa u žien tvorí menej kolagénu, najmä po štyridsiatke a estrogénu a to môže viesť k rozpadu staršieho spojivového tkaniva. Pokožka je preto menej pružná a pomalšie sa regeneruje. Aj zvýšená hladina kortizolu, alebo inzulínová rezistencia môže viesť k vzniku celulitídy

V neposlednom rade je dôležitý aj pohyb a zdravá strava.  Pri nedostatočnej fyzickej aktivite vzniká nesprávny chod lymfatického systému, ktorý odvádza z tela škodlivé látky a privádza kyslík. Zdravá strava je dôležitá pri akýchkoľvek problémoch, nevynímajúc pri celulitíde. Celulitídu môžete zmierniť príjmom potravín s obsahom rastlinných olejov a vitamínov, ktoré sú obsiahnuté v ovocí, zelenine a jedlách bohatých na vlákninu.
 

stupne celulitídy

 

Je celulitída choroba?

Každé ochorenie má svoju stupnicu od najľahších po najťažšie príznaky. V tomto prípade hovoríme o troch bezbolestných stupňoch a jednom stupni, kde už ide o chorobu, ktorá je viditeľná aj citeľná. 

,,Pomarančová koža” má 4 stupne:

  • 1. stupeň - celulitída je viditeľná jedine pri stlačení pokožky
  • 2. stupeň -  celulitída je viditeľná už aj pri sedení
  • 3. stupeň -  celulitída je viditeľná už aj postojačky a ležiačky
  • 4. stupeň -  v tomto prípade už hovoríme o chorobe. Na koži sú viditeľné hrbolčeky, ktoré sú pri dotyku bolestivé a tvrdé. 

 

Mám záujem o konzultáciu
Online konzultácie sú bezplatné a nezáväzné

 

Ako sa zbaviť celulitídy?

Určite ste už počuli o viacerých metódach na odstránenie tuku. Jednou z najšetrnejších je vaser liposukcia, ktorá je skoro úplne bezbolestná, bezpečná a nepoškodzuje žiadne okolité tkanivá. 

Dôvody vzniku celulitídy už poznáme. Poďme sa pozrieť na to, ako ju zmierniť. Celulitída je problém, ktorý sa nedá úplne odstrániť, dá sa však znížiť jej závažnosť. Jednotlivé rady môžete kombinovať, alebo sa zamerať len na jednu.  

 

Zmeňte stravu

Vyvážená strava robí divy pri akejkoľvek zdravotnej ťažkosti. Pomôže Vám nielen schudnúť, ale aj zmierniť celulitídu. V boji proti celulitíde odborníci odporúčajú potraviny bohaté na bielkoviny, omega 3 mastné kyseliny a vitamín C. Tie totiž pomáhajú redukovať tuk, posilňujú tvorbu kolagénu a spevňujú spojivové tkanivá.

Aj antioxidanty  ako sú maliny, jahody, hrozno, či horká čokoláda zbavujú telo toxínov.  Mali by ste sa však vyhýbať potravinám, ktoré obsahujú sacharidy a živočíšne tuky. Po upravení váhy môže nastať situácia, že pokožka na problémových partiách ochabne. Existuje preto estetická metóda lifting stehien. 

Hýbte sa 

Pri sedavej práci je veľké riziko vzniku celulitídy. Pohyb je to, čo prispieva každému človeku a pomáha pri rôznorodých problémoch. Kombinovať by ste v tomto prípade mali silový tréning a kardio a zamerať sa na problémové partie.

30 minút pohybu Vám nezaškodí, budete sa cítiť lepšie a zredukujete tak celulitídu. Niekedy však nezaberá ani cvičenie a preto sa na to nemôžete 100% spoľahnúť. Metódy odstraňovania tuku Vám pomôžu v prípade, ak neplánujete zmeniť svoj životný štýl. 

Vyhýbajte sa stresu

Ukladanie tukových buniek podporuje hormón kortizol, ktorý sa vyplavuje do krvi keď sme v strese. Usádza sa primárne v oblasti brucha, stehien a zadku. Stres má teda veľký vplyv nielen na psychickú stránku ale aj na Vašu postavu. Doprajte si každý deň chvíľu pre seba, zrelaxujte a obmedzte tak vznik neželanej ,,pomarančovej kože”. 

Používajte správnu kozmetiku

Podporou vo vašom boji proti celulitíde môže byť aj kozmetika obsahujúca koenzým Q10 alebo L-karnitín. Tieto látky podporujú prekrvenie, prúdenie lymfy a tak redukujú celulitídu a spevňujú pokožku. 

Využite estetické procedúry

Ak máte naozaj veľký problém s celulitídou a aj napriek tomu, že cvičíte a vyhodili ste zo svojho jedálnička všetky toxíny hľadáte spôsob ako to zmeniť existujú aj jednorázové riešenia. 

celulitida pred a po

 

Celulitída je väčšinou estetickým problémom a je viditeľný vo väčšine prípadov iba v bikinách alebo spodnom prádle. Zmeniť to dokáže estetický zákrok. Treba však podotknúť, že k trvalej strate celulitídy nepomôžu, no dokážu dočasne znížiť je výskyt. Pomoc pri boji s celulitídou Vám poskytne aj zákrok slim lipo.

 

Nech si už vyberiete akýkoľvek spôsob čiastočnej eliminácie celulitídy, dbajte na to, aby ste tým nepoškodili vaše zdravie. 

 

Mám záujem o konzultáciu
Online konzultácie sú bezplatné a nezáväzné

 

Ďalšie novinky

Hebe centrum

Tubulárne prsia

Tubulárne prsníky sú pomerne bežná deformita, ktorá je charakterizovaná ako abnormálny vývoj mliečnych žliaz a vrodené narušenie ich štruktúry.
Kozmetická chirurgia
Hebe centrum

Celulitída - problém väčšiny žien

Celulitída nie je len problémom žien s kilami navyše. V priemere, až 90% žien trpí týmto neestetickým problémom a väčšina z nich nevie, ako zmierniť jeho príznaky. Rady na...
Kozmetická chirurgia
Hebe centrum

Diastáza brušných svalov - keď už cviky nestačia

Rozostúpenie brušných svalov alebo tzv. diastáza je nepríjemný zdravotný problém, o ktorom mnoho mamičiek ani len netuší. Buď ich na to lekár po pôrode neupozornil alebo tomu...
Kozmetická chirurgia

 

Prečo si vybrať nás?

Hebe centrum Vám ponúka služby, renomovaných plastických chirurgov a bezplatnú online konzultáciu z pohodlia domova.

cenovo-dostupne.jpg

CENOVO DOSTUPNÉ

Atraktívne ceny plastickej chirurgie

skuseny-personal.jpg

SKÚSENÍ PERSONÁL

Vysoko kvalifikovaný a licencovaný

bez-poplatkov.jpg

BEZ SKRYTÝCH POPLATKOV

Žiadne poplatky navyše

konzultacie-zdarma.jpg

KONZULTÁCIE ZDARMA

Bezplatné online konzultácie

vizualizacia-zakroku.jpg

VIZUALIZÁCIA ZÁKROKU

Bezplatná vizualizácia zákroku

sterilita-a-bezpecnost.jpg

STERILITA A BEZPEČNOSŤ

Bezpečné a čisté prostredie

Využite konzultáciu zdarma


Online konzultácie sú zadarmo a sú nezáväzné. Najskôr Vám do 24 hodín zašleme email s detailami o procedúre, o ktorú máte záujem spolu s linkou na Medicínsky dotazník. Alebo ak máte záujem o posudok lekára vyplňte Zdravotný dotazník spolu s fotkami.

Tieto stránky používajú cookies. Prečítajte si na čo používame cookies a tiež ako chránime osobné údaje.