Diastáza brušných svalov - keď už cviky nestačia

Rozostúpenie brušných svalov alebo tzv. diastáza je nepríjemný zdravotný problém, o ktorom mnoho mamičiek ani len netuší. Buď ich na to lekár po pôrode neupozornil alebo tomu nevenujú dostatočnú pozornosť, až pokiaľ diastáza nezačne spôsobovať zdravotné ťažkosti.

diastáza brušných svalov.jpg

 

Trápi vás rozostup brušných svalov tzv. Diastáza?

Rozostúpenie brušných svalov alebo tzv. diastáza je nepríjemný zdravotný problém, o ktorom mnoho mamičiek ani len netuší. Buď ich na to lekár po pôrode neupozornil alebo tomu nevenujú dostatočnú pozornosť, až pokiaľ diastáza nezačne spôsobovať zdravotné ťažkosti. 

V súčasnosti trápi diastáza až 60 až 80% mamičiek po pôrode. Niektoré mamičky majú to šťastie, že sa diastáza počas šestonedelia stiahne. No naopak mamičky, ktoré majú diastázu a snažia sa rýchlo získať svoju postavu späť si môžu ešte viac ublížiť.

Aby sme vám pomohli predísť zdravotným komplikáciám, tému diastáza brušných svalov rozoberieme podrobnejšie. 

 

Čo je to diastáza?

Predná stena brucha je zložená z priamych brušných svalov, ktoré sú spojené pomocou väzivového tkaniva (tzv. linea alba). Počas tehotenstva dochádza u ženy k veľkému vnútornému tlaku, ktorý spôsobuje vznik medzery v oblasti väziva. Tento stav následne nazývame rozostup brušných svalov, alebo tzv. diastáza

Spôsobovať ju nemusí len tehotenstvo, môže sa objaviť aj u mužov a detí, dokonca aj u novorodencov. Spôsobuje ju extrémny tlak v oblasti brušných svalov (napr. dvíhanie ťažkých predmetov, záťažové športy a pod.).

 

co je to ziastaza svalov?

 

Ako diastáze predchádzať?

  • Ak je prítomná diastáza, je možné ju zabandážovať. Špeciálnu bandáž možno jednoducho zohnať v obchode s ortopedickými pomôckami, alebo v lekárni. 
  • Opýtať sa na možné riziko diastázy gynekológa, ktorý zhodnotí možnosť vzniku, alebo prípadný stav už vzniknutej diastázy. 
  • Po pôrode používať sťahovaciu bielizeň, najmä v období šestonedelia, kedy sa brušné svaly opäť sťahujú a obnovuje sa elasticita kože (cca 6 - 8 týždňov).

 

Samovyšetrenie Diastázy

Ak máte podozrenie, že sa Vám začína tvoriť diastáza, môžete si v pohodlí domova spraviť jednoduché samovyšetrenie.

  1. Samovyšetrenie spočíva v ľahnutí si na chrbát a pokrčení dolných končatín.
  2. Následne mierne zdvihnite hlavu, ramená zdvihnite nad zem a pozerajte smerom ku kolenám. Týmto pohybom aktivujete priame brušné svaly.
  3. Dôkladne si prehmatajte oblasť brucha pod a nad pupkom. 
  4. Pozorne sledujte, či sa vaše prsty zaborili do brušných svalov. Sledujte dĺžku, rozsah, hĺbku a šírku, pretože tieto faktory sú dôležité pri rehabilitácii. 
  5. Ak sa vaše prsty zaborili do brušných svalov, je pravdepodobné, že máte diastázu. V tomto prípade je potrebné vyhľadať fyzioterapeuta, ktorý potvrdí samovyšetrenie a nastaví potrebnú liečbu. 
  6. Ak sa vaše prsty nezaborili, diastázu by ste mať nemali.

 

Mám záujem o konzultáciu
Online konzultácie sú bezplatné a nezáväzné

 

Čo hrozí pri diagnostikovaní Diastázy?

Diastáza spôsobuje výrazne oslabenie a zhoršenie elasticity väziva. Slabo elastické väzivo následne nemôže udržať vnútorné orgány. Medzi brušnými svalmi vzniká medzera, cez ktorú sa orgány vydúvajú. Tento stav spôsobuje estetické a najmä zdravotné problémy, ako: 

  • Ovisnuté, alebo vyklenuté brucho.
  • Pruh
  • Bolesti chrbta
  • Nefunkčnosť stabilizačného systému a pod.

Najdôležitejším bodom tohto článku je samozrejme postup, ako sa dokážeme účinne zbaviť už vzniknutej diastázy a aká je jej liečba?

 

vyhybajte sa nevhodnym cviceniam, ktore zvacsuju diastazu

 

Pokiaľ vás trápi diastáza mali by ste dodržiavať tieto zásady:

  • nevytvárať veľký vnútrobrušný tlak
  • nezaťažovať brušné svalstvo
  • z postele sa dvíhať pomaly, najprv sa zvaliť na bok a následne sa zdvíhať
  • vyhýbať sa cvikom (sady - ľahy, skracovačky)
  • nedvíhať ťažké predmety
  • vyhýbať sa nevhodným cvičeniam, ktoré ešte zväčšujú diastázu

 

Ako sa najefektívnejšie zbaviť diastázy?

Najvhodnejšou formou sú správne stanovené cvičenia, ktoré vám na mieru nastaví váš lekár, fyzioterapeut, alebo tréner. Určite je potrebné obrátiť sa v tejto problematike na špecialistu, ktorý sa danej oblasti venuje, pretože zle nastavené cvičenia vám môžu stav ešte zhoršiť.

Účinné sú napríklad rôzne dychové cvičenia a techniky, pri ktorých zapájate hlboké brušné svaly, čo môže v konečnom dôsledku prispieť k zmenšeniu rozostupu brušných svalov.

 

Konkrétny príklad odporúčaného cvičenia

Cvik Bráničný dych

Postup:

Ide o dychové cvičenie, pri ktorom sa nám rozťahuje brucho. Nádych začína od spodných rebier a pokračuje do spodného brucha a panvy. Pri výdychu následne stiahneme rebrá k sebe a pupok k chrbtu, pričom môžeme zároveň stiahnuť aj panvové dno.

Pomocou dlaní si kontrolujeme pohyb bruška. Pri každom výdychu vyslovíme sykavku šš, alebo ss, čím aktivujeme hlbšie brušné svalstvo. 

 

V prípade, že cvičenie nezaberá je tu ešte možnosť chirurgického zákroku. Abdominoplastika vo všeobecnosti odstraňuje nadbytočnú kožu na bruchu, ale v rámci tohto zákroku sa dajú aj spevniť a upraviť rozostúpené a povolené brušné svaly. Najskôr však musíte zredukovať tuk napríklad aj liposukciou a stabilizovať svoju váhu, avšak v niektorých prípadoch dochádza k ovisnutiu kože, respektíve prsníkov, čo sa však dá odstrániť napríklad liftingom pŕs. Abdominoplastika prináša veľmi dobré estetické a  funkčné výsledky a pomáha zastaviť proces opätovného povoľovania brušných svalov. Výsledok zákroku je dlhodobý v prípade, ak dodržiavate zdravú životosprávu a nedochádza k veľkým váhovým zmenám. 

 

Zhrnutie

 Existuje nespočetne mnoho spôsobov ako schudnúť, nakoľko nadváha a obezita sú v súčasnosti jedným z najväčších problémov populácie. Nadváha môže mať veľa príčin, no v každom prípade sa dá zmierniť. V prípade diastázy svalov ide väčšinou o problém vzniknutý po tehotenstve. Riešiť sa dá pravidelným odborným cvičením, alebo chirurgickým zákrokom

Ak máte problém s ovisnutou kožou, alebo s diastázou svalov neváhajte nás kontaktovať, radi Vám poradíme a pomôžeme.

 

Mám záujem o konzultáciu
Online konzultácie sú bezplatné a nezáväzné

 

Ďalšie novinky

Hebe centrum

Rozhovor s MUDr. Jurajom Gajdošom, MBA o Deep Plane Facelifte

MUDr. Juraj Gajdoš, MBA, ako jeden z mála chirurgov na Slovensku, vykonáva najnovšiu metódu Faceliftu - Deep Plane Facelift. Pána doktora sme sa opýtali na prínosy tejto metódy...
Kozmetická chirurgia
Hebe centrum

Plastická operácia na splátky

Zákroky plastickej chirurgie je možné štandardne financovať cez splátkový program. Dozviete sa ako financovať plastickú operáciu na splátky
Kozmetická chirurgia
Hebe centrum

Deep Plane Facelift

Účinnú metódu SMAS Facelift aktuálne predbieha ešte efektívnejšia novinka na trhu, známa pod názvom Deep Plane Facelift. Pre jej prirodzené a dlhodobé výsledky, ktoré trvajú aj...
Kozmetická chirurgia

 

Prečo si vybrať nás?

Hebe centrum Vám ponúka služby, renomovaných plastických chirurgov a bezplatnú online konzultáciu z pohodlia domova.

cenovo-dostupne.jpg

CENOVO DOSTUPNÉ

Atraktívne ceny plastickej chirurgie

skuseny-personal.jpg

SKÚSENÍ PERSONÁL

Vysoko kvalifikovaný a licencovaný

bez-poplatkov.jpg

BEZ SKRYTÝCH POPLATKOV

Žiadne poplatky navyše

konzultacie-zdarma.jpg

KONZULTÁCIE ZDARMA

Bezplatné online konzultácie

vizualizacia-zakroku.jpg

VIZUALIZÁCIA ZÁKROKU

Bezplatná vizualizácia zákroku

sterilita-a-bezpecnost.jpg

STERILITA A BEZPEČNOSŤ

Bezpečné a čisté prostredie

Využite konzultáciu zdarma


Online konzultácie sú zadarmo a sú nezáväzné. Najskôr Vám do 24 hodín zašleme email s detailami o procedúre, o ktorú máte záujem spolu s linkou na Medicínsky dotazník. Alebo ak máte záujem o posudok lekára vyplňte Zdravotný dotazník spolu s fotkami.